A. Lange & SohneA. Lange & Sohne Lange 1 Moonphase Rose Gold Watch 109.032
Ref: 109.032 | WebID: 300519$29,950
Or $29,060 when purchased via bank wire
-
1 in stock
Description
An easily recognizable timepiece by A. Lange & Söhne. Released in 2002, this Grand Lange 1 Moonphase ref.109.032 features a 38.5mm case in 18K rose gold and a silver dial with the iconic big date display and asymmetrical layout. There is an off-centered time indication with applied Roman numerals and luminous alpha hands, an oversized double date window, a power reserve indicator, and a small seconds sub-dial with moon phase display. This watch has a manual-winding caliber L901.5 movement composed of 398 parts, 54 jewels. It delivers up to 72 hours of power reserve when fully wound. The watch is worn on a black leather strap with a rose gold tang buckle.
This A. Lange & Söhne Grand Lange 1 Moonphase Rose Gold Watch 109.032 is offered in pre-owned condition inclusive of a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 109.032 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Signatures | A. Lange & Söhne |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 38.5mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Silver |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Manual Wind |
| Complications | Small Seconds, Big Date, Hour, Minute, Moon Phase, Power reserve Indicator |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | L901.5 |









