CartierLa Panthère Yellow Gold Watch HPI01380
Ref: HPI01380 | WebID: 314172$33,950
Or $32,940 when purchased via bank wire
-
1 in stock
Description
A yellow gold ladies watch with a hypnotic charm and bold elegance that’s unmistakably Cartier. This Panthère De Cartier watch features a pebble-like case measuring 236.mm in diameter and 7.8mm in thickness. Its simple gold-finished dial has no numbers and only has a pair of blued-steel sword-shaped hands plus the Cartier logo. Framing the dial are 40 brilliant-cut diamonds totaling 0.24 carat. The case is paired with a stylish bracelet adorned with an exquisitely detailed panther’s head, complete with black lacquer spots and pear-shaped tsavorite eyes.
This Cartier Panthère Quartz Ladies Watch HPI01380J is in pre-owned condition. It is accompanied by papers and the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | HPI01380 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Year | 2024 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Sedna Gold, Diamond |
| Case Size | 23.6 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Cream |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Quartz |
| Complications | Hours, Minutes |










