H. MoserEndeavour Tourbillon Watch 1804-0201
Ref: 1804-0201 | WebID: 302037$45,995
Or $44,620 when purchased via bank wire
-
1 in stock
Description
This is that non-flashy watch that isn’t likely to go unnoticed. The H. Moser & Cie Endeavour Tourbillon ref.1804-0201 has a dial that is minimal in detail yet capable of delivering maximum impact. It is a grey fumé dial with 18K white gold indices and hands, plus a one-minute flying tourbillon cage at 6 o’clock. No texts are present except for the Moser logo in cursive calligraphy. The dial is framed by a 42mm case in 18K white gold. The exhibition caseback showcases the Swiss-made caliber HMC 804 automatic movement that powers this watch. The watch is fitted with a rugged leather strap in brown.
This pre-owned H. Moser & Cie Endeavour Tourbillon Watch 1804-0201 comes with papers and a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 1804-0201 |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Signatures | H. Moser & Cie |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K White Gold |
| Case Size | 42mm |
| Case Material | 18K White Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Gray |
| Lug Material | 18K White Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Brown |
| Clasp Type | Deployant |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Tourbillon, Hour, Minute |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | 804 |









