Parmigiani FleurierTonda PF Micro-Rotor Rose Gold Watch PFC914-2020001-200182
Ref: PFC914-2020001-200182 | WebID: 313556$44,950
Or $43,610 when purchased via bank wire
-
1 in stock
Description
A rose gold watch that effortlessly demonstrates refinement and restraint. Discerning watch collectors will surely notice the subtle sophistication of the Tonda PF Micro-Rotor watch by Parmigiani Fleurier. Its 40mm case, knurled bezel, and integrated bracelet are all crafted in 18K rose gold, showcasing a balance of polished and satin-brushed finishes. The uncluttered face comes in a warm gray finish with a beautiful ‘Grain d’Orge’ guilloché pattern. On the dial are skeletonized delta-shaped hands, rose gold applique indices, and a discreet date window at 6 o’clock. The Parmigiani Fleurier logo sits just below the 12 o’clock marker.
The Parmigiani Fleurier Tonda PF Micro-Rotor Ref.PFC914-2020001-200182 is equipped with the ultra-thin caliber PF703, a self-winding movement with 176 components, 29 jewels, and 48 hours of power reserve.
This unworn Parmigiani Fleurier Tonda PF Micro-Rotor 18K Rose Gold Watch PFC914-2020001-200182 comes with papers and the manufacturer’s box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | PFC914-2020001-200182 |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Year | 2025 |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Black |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Rose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 8.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | PF703 |










