RolexDay-Date 40 Black Baguette Diamond Dial Yellow Gold Watch 228238
Ref: 228238 | WebID: 313053$61,500
Or $59,660 when purchased via bank wire
-
Description
Not just a timekeeper but also an embodiment of luxury, craftsmanship, and watchmaking heritage. This Rolex Day-Date ref.228238 is rendered in full gold, from the 40mm case and fluted bezel to the crown, lugs, case back, and the iconic President bracelet. A bright black dial provides contrast and tones down the flash of gold. Precision and reliability are ensured by caliber 3255 self-winding mechanical movement, which Rolex developed and manufactured. This in-house automatic movement offers superior efficiency and a 3-day power reserve.
This unworn Rolex Day-Date Black Baguette Diamond Dial 18K Yellow Gold President Watch 228238 comes with papers and the manufacturer’s box.
Available for Special Order
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 228238 |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Black |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Hours, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | 3255 |






