RolexDay-Date 40 Green Dial Watch 228238
Ref: 228238 | WebID: 313052$59,500
Or $57,720 when purchased via bank wire
-
Description
An impressive watch with a distinctive face. The Rolex Day-Date 228238 is dressed entirely in 18K yellow gold. Its 40mm-diameter case, fluted bezel, and three-link President bracelet are all exquisitely fashioned in luxurious 18K yellow gold. Bringing an elegant contrast is a Rolex-green dial with yellow gold Roman numeral hour markers and hands. The magnified date window is at 3 and the day of the week aperture is at 12. The highly innovative Rolex caliber 3255 runs inside this lean and mean timepiece.
This unworn Rolex Day-Date 40 Green Dial Watch 228238 includes papers and the manufacturer’s box.
Available for Special Order
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 228238 |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Green |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Hours, Minutes, Seconds, Chronometer |
| Power Reserve | 70 |
| Caliber | 3255 |









