RolexDay-Date 40 Olive Green Dial Watch 228235
Ref: 228235 | WebID: 313050$56,500
Or $54,810 when purchased via bank wire
-
Description
Crafted entirely in Everose gold, dressed with an olive green dial, and fitted with an elegant President bracelet, the Rolex Day-Date ref.228235 is worthy of a place in any luxury watch collection. This 60th Anniversary model is equipped with caliber 3255 self-winding movement encased in a 40mm case with a fluted bezel. The green sunray dial is finished with Roman numeral hour markers in Everose gold, Everose gold hands, a date window at 3 o’clock, and a day window at 12. Power reserve is 70 hours.
Papers and the manufacturer’s box accompany this unworn Rolex Day-Date Green Dial 18K Everose Gold President Watch 228235.
Available for Special Order
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 228235 |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Everose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Everose Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Green |
| Lug Material | 18K Everose Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Rose Gold |
| Strap Color | Rose Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Day, Hours, Minutes, Seconds, Chronometer |
| Power Reserve | 70 |
| Caliber | 3255 |









