RolexLady Datejust Diamond and Ruby Dial Yellow Gold President Watch 69178g
Ref: 69178g | WebID: 313564$11,250
Or $10,920 when purchased via bank wire
-
1 in stock
Description
For the lady who wants a luxury watch that feels elegant, refined, and a little more indulgent. This 26mm-wide Datejust in full 18K yellow gold features the most iconic Rolex elements—a fluted bezel, the sought-after “President” bracelet, and a stunning champagne dial. The face of the watch, however, is further enhanced by the presence of ruby hour markers surrounded by a ring of round diamonds.
At its heart is the 29-jewel caliber 2135 automatic movement beating at 28,800vph and providing 42 hours of power reserve.
Papers and the manufacturer’s box accompany this pre-owned Rolex Datejust Diamond and Ruby on Dial 18K Yellow Gold President Ladies Watch 69178G.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 69178g |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Ladies |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 26 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Champagne |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 6.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds, Chronometer |
| Power Reserve | 42 |
| Caliber | 2135 |










