RolexSubmariner Date Yellow Gold Watch 116618LB
Ref: 116618LB | WebID: 314017$30,150
Or $29,250 when purchased via bank wire
-
1 in stock
Description
This Submariner Date 116618LB in solid 18K yellow gold shines extra, commanding attention and admiration. Its 40mm case is fitted with a rotating blue ceramic bezel that matches the mesmerizing blue dial. Luminescent yellow gold hour markers and hands indicate time. The date window is positioned at 3 o’clock, with a Cyclops lens. Equipped with Rolex caliber 3135 automatic movement, this luxurious timepiece promises remarkable precision and dependability.
This pre-owned Rolex Submariner Date Blue Dial 18K Yellow Gold Watch 116618LB comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 116618LB |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Yellow Gold |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Blue |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | 18K Yellow Gold |
| Strap Color | 18K Yellow Gold |
| Clasp Type | Deployant |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.00 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Date, Hours, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 50 |
| Caliber | 3135 |









