RolexDaytona Golden Dial Yellow Gold Oysterflex Watch 126518LN
Ref: 126518LN | WebID: 313039$56,449.97
Or $54,760 when purchased via bank wire
-
Description
The Rolex Cosmograph Daytona ref.126518LN perfectly represents precision, performance, and prestige. Its 40mm case is cast in luxurious 18K yellow gold. The watch is worn on a Rolex Oysterflex bracelet, a practical, durable, and comfortable option for wearers who lead an active lifestyle. A black Cerachrom bezel frames this watch’s classic golden dial with luminous hour markers and hands, and bright black chronograph counters.
Beating inside the case is caliber 4131, an in-house automatic chronograph movement operating at a rate of 28,800vph, with a running time of 72 hours.
This unworn Rolex Daytona Golden Dial Yellow Gold Oysterflex Watch 126518LN is complete with box and papers.
Available for Special Order
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 126518LN |
| Condition | Unworn |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | Ceramic |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Yellow Gold |
| Case Back | Solid |
| Dial Color | Gold |
| Lug Material | 18K Yellow Gold |
| Crown | Screw Down |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Rubber |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Deployant |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Chronograph, Hours, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 72 |
| Caliber | 4131 |






