Ulysse NardinClassico Manara De Leon Watch 3202-136LE-9A-LEON
Ref: 3202-136LE-9A-LEON | WebID: 313476$25,950
Or $25,180 when purchased via bank wire
-
1 in stock
Description
Crafted for true connoisseurs, here is one of only ten limited edition Ulysse Nardin Classico Manara De Leon watch. This ultra-rare time-only watch presents a 40mm rose gold case worn on a slim leather strap. It boasts a stunning dial featuring the work of Milo Manara, an Italian comic book artist. The face of the watch features an illustrative and detailed depiction of a lion, highlighting Manara’s delicate linework and artistic approach. The dial only has a pair of slender leaf hands and gold dot hour markers to ensure an unobstructed view.
This pre-owned Ulysse Nardin Classico Manara De Leon Watch 3202-136LE-9A-LEON comes with a gift box.
Features
| Watch Details | |
|---|---|
| Reference # | 3202-136LE-9A-LEON |
| Condition | Pre-Owned |
| Warranty | Luxury Bazaar Two Year Warranty |
| Gender | Mens |
| Case & Dial | |
|---|---|
| Bezel | 18K Rose Gold |
| Case Size | 40 mm |
| Case Material | 18K Rose Gold |
| Case Back | Transparent |
| Dial Color | Multi Color |
| Lug Material | 18K Rose Gold |
| Crown | Pull Out |
| Strap / Bracelet | |
|---|---|
| Band Type | Leather |
| Strap Color | Black |
| Clasp Type | Tang |
| Fits Wrist Size (inches) | 7.25 |
| Function | |
|---|---|
| Movement | Automatic |
| Complications | Hours, Minutes |
| Power Reserve | 48 |
| Caliber | UN-320 |










